نام طرح:
طرح ملی ساخت و صادرات مصنوعات صنایع دستی مدرن شامل مصنوعات چوبی، سنگی و…

نام طراح: پدرام حیدری سورشجانی؛ شرکت بازوصنعت هوشمند قشم

مقدمه:

طرح فوق شامل ساخت انواع مصنوعات سنگی و چوبی نظیر انواع تندیس های تزئیناتی داخلی ساختمان نظیرگلدان، تندیس سه بعدی، جاشمعی، نرده های شکل دار پله ها، سراحی، نماهای آشپزخانه، پذیرایی، میزهای عسلی، ظروف نقش دار و… است که ترکیب چند هنر و تکنولوژی روز دنیا هستند.

در راستای سیاست رونق تولید و اشتغالزایی طرح مورد نظر این شرکت در ابعاد مختلف زیر، قدمی موثر در پیشرفت و اشتغالزایی منطقه خواهد بود:

1- ترکیب هنر و تکنولوژی روز دنیا باعث ایجاد تیم های تخصصی خواهد شد که هم شامل هنرمندان و هم شامل فارغ التحصیلان دانشگاهی می شود. در این زمینه با استفاده از تجهیزات روز دنیا نظیر انواع رباتهای صنعتی و ماشین آلات پیشرفته cnc با کاربرد مختص صنایع دستی، زمینه اولیه پیاده سازی شده و محصول در قالب اولیه آماده می گردد سپس به فرد هنرمند داده می شود تا در قالب یک اثر دارای ارزش افزوده خیلی بالا، ذوق و هنر شخص روی آن پیاده سازی گردد.

در این روند ابتدا فرهنگ همکاری و کارگروهی بین فارغ التحصیلان دانشگاهی و افراد دارای توان هنری و تولید صنایع دستی پیاده سازی می شود.

در این فرایند سعی می گردد اتاق های فکر برای خلق آثار هنری گران بها ایجاد شود و پس از شبیه سازی کامپیوتری ایده به تیم بازاریاب سپرده می گردد تا پس از ارزیابی اولیه فروش و مقدار ارزش افزوده تاییدیه آن صادر و سپس به تیم اجرایی که بیشتر از بین فارغ التحصیلان دانشگاهی، زنان خانه دار و قشر روستایی انتخاب می شوند، سپرده می شود. پس از تولید هر گروه در تعداد مد نظر هماهنگ شده، تولیدات گروهها جمع آوری و به بازار هدف ارسال می شود.

2- هدف دوم بحث اشتغالزایی با درآمد قابل توجه که شامل درصدی از فروش می باشد است. در این خصوص وقتی تیم های اجرایی خود بهره ای از فروش کار ببرند در زمینه های خلاقیت و نوآوری و تلاش برای تولیدی که فروش خوبی داشته باشد را سرمشق خود قرار داده و باعث رونق طرح خواهند بود.

3- توسعه و پیشرفت صنعتی منطقه:

با توجه به پیاده سازی تجهیزات پیشرفته و آشنایی و آموزش نیروها می توان یک قطب تولید مصنوعات سنگی و چوبی و همچنین صنایع دستی مدرن در منطقه ایجاد کرد که علاوه بر بحث اشتغالزایی، پیشرفت علم و تکنولوژی و صنعت در منطقه را در پی خواهد داشت.

مزيت هاي رقابتي: (مهمترين مزيت در رقابت)

1- پايين بودن هزينه توليد به دليل ساخت توسط دستگاه تمام اتوماتیک سی ان سی  ورباتها

2- راحت بودن و ساده بودن برنامه اي كه اپراتور با آن كار مي كند.

3- بالا بودن كيفيت و دقت دستگاه

4- داشتن 2000 طرح موردنیازبازارداخلی وخارجی

5-ساخت مصنوعات سنگی پیچیده وفوق العاده زیبا

6-توانایی استفاده ازدستگاه درتولیدنمای خارجی یاداخلی ساختمان نظیرساخت کتیبه های آیات قرآنی یا کتیبه های طرح دار هخامنشی، رومی، گل و مرغ و …

 

در اجرای این طرح نیازی به هزینه بابت ساخت و ساز نیست و هزینه فوق را می توان صرف بخشهای دیگر کرد. ساختار دستگاهها و رباتها به گونه ای است که می توان هر کدام را در حیات یا پارکینگ یا حتی یک اتاق از خانه نیروهای کاری قرار داد.

فواید روش فوق:

1- صرفه جویی در هزینه اجرای طرح

2- زمینه سازی پخش شدن فرهنگ کار گروه

3- زمینه سازی توسعه و آموزشهای تخصصی روز و پیشرفت منطقه با توجه به پراکندگی ساختار تولیدات

4- راحت تر بودن نیروهای کار در برنامه ریزی تولید (البته قابل ذکر است از هر نیرو بابت حداقل تولید در هفته ضمانت لازم گرفته خواهد شد)

5- می توان در هر روستا یا منطقه از سالنهای مربوط به مراکز فنی و حرفه ای یا اماکن عمومی نظیر مساجد و … نیز در این راستا استفاده نمود.

 

پیاده سازی طرح فوق با استفاده از دستگاههای اختراع شده در شرکت بازو صنعت هوشمند قشم می باشد که در صنعت سنگ هر کدام به نوبه خود دارای لوح تقدیر هستند و برای اولین بار در خاورمیانه از دستگاه های فوق جهت تولید انواع مصنوعات سنگی، چوبی و هنر مدرن استفاده می شود. قابل ذکر است این دستگاه ها در انحصار این شرکت بوده و هیچ گونه رقیب داخلی و خارجی ندارند.

شرکت بازوصنعت هوشمند قشم توانایی تولید انواع مصنوعات سنگی و چوبی نظیر انواع تندیسهای تزئیناتی نظیر گلدان، تندیس سه بعدی، جاشمعی، نرده های شکل دار پله، سراحی، نماهای آشپزخانه، پذیرایی، میزهای عسلی، ظروف نقش دار و … را دارا است که ترکیبی از چند هنر و تکنولوژی های روز دنیا هستند.

تولیدات فوق با استفاده از دستگاههای اختراع شده در شرکت بازو صنعت هوشمند قشم ساخته می شوند که در صنعت سنگ هر کدام به نوبه خود دارای لوح تقدیر هستند.

 

این دستگاه ها به شرح زیر معرفی می گردند:

1-دستگاه میکروگراف:

این دستگاه یک ساختار cnc در سه محور x و y و z دارد که نازل مخصوص خود توسط فشار باد و شلیک ماسه های سیلیس دار نقش های مختلف را روی سطوح شیشه، آینه، سنگ، چوب، چرم و فلز در می آورد. در دو مدل با کاربری مدل حکاکی دو بعدی و مدلهای حکاکی سه بعدی تولید می شود.

نمونه کارهای زیر بر روی انواع جنس ها محصول نهایی این دستگاه خواهند بود که طرح اولیه توسط دستگاه حکاکی شده و سپس هنرمند نقش و نگارهای مربوطه را رنگ آمیزی و یا توسط خمیرهای مخصوص و رزین ها تابلو و اثر هنری نهایی را می سازد.

در مدل حکاکی سه بعدی می توان کارهای معرق کاری سه بعدی برجسته را تولید کرد. به این معنی که داخل سنگ یا چوب حالت مادگی تا عمق 6 میلی متر براده برداری شده و سپس تولیدات دیگر برش خورده از هر جنسی که کار هنری را بهتر جلوه بدهد در جایگاه آماده شده نصب می گردد. و یا از رزین های مخصوص استفاده کرده و آثار هنری خیلی زیبایی خلق می گردد.

مواد اولیه کار با این دستگاه شامل انواع سنگ لمینت (برش خورده با ضمانتهای 3 تا 6 میلی متر)، اسلب های بزرگ سنگ،  چوب، شیشه، آینه، چرم و…

مدل درآمدی:

در میکروگراف هر تابلوی شیشه ای یا آینه و … در ابعاد یک متر مربع متوسط چهار ساعت زمان برای یک طرح شلوغ نیاز است. هزینه مواد خام بسته به نوع آن حداکثر 30 هزار تومان و فروش کار تمام شده با رنگ آمیزی حداقل از پایه 300 هزار تومان در یک متر مربع می باشد.

 

عکس دستگاه میکروگراف سه بعدی:

 

عکس دستگاه میکروگراف دو بعدی:

 

جایگزین کار معرق کاری در نمونه سه بعدی میکروگراف:

 

2-دستگاه ستون تراش ایستاده:

جهت تولید انواع مجسمه های چوبی و سنگی همچنین انواع ظروف، گلدان و جاشمعی و دیگر ملزومات به صورت تراش از داخل و از بیرون قطعه نمونه های خیلی زیبا و منحصر به فردی به بازار هدف عرضه خواهد داشت. پس از تولید هر قطعه در مرحله بعدی کار دست بروی آن ارزش افزوده قابل ملاحظه ای را پیاده سازی خواهد کرد. نمونه تولیدات زیر به صورت مدلهای تخت و در اشکال حجمی دیگر بیان کننده توانایی دستگاه فوق است.

مدل درآمدی:

در ستون تراش ایستاده قیمت یک سنگ یا چوب بسته به جنس آن تا حداکثر 50000 تومان می باشد و هر مدل تندیس گلدان پر کار با ارتفاع یک متر و قطر 35 سانتی متر را در یک روز تولید می کند. حداقل پایه فروش از 400 هزار تومان شروع می شود که بسته به نوع طرح و جذابیت آن تا 2 میلیون تومان می تواند باشد.

 

3-رباتهای صنعتی پیکرتراش:

با استفاده از این رباتها پیچیده ترین اشکال هندسی در کمترین زمان ممکن و بیشترین کیفیت تولید خواهد شد. با توجه به عصر تکنولوژی های  های-تک این رباتها قادر خواهند بود عکس سه بعدی شخص را گرفته و تندیس سه بعدی او را روی چوب یا سنگ تولید کنند. با این رباتها می توان عکاسی سه بعدی رباتیک را راه اندازی نمود و مخصوصا برای کشورهای عربی حجم کار فوق العاده  بالایی در انتظار تیمهای کاری این گروه خواهد بود.

مدل درآمدی:

در رباتهای پیکرتراش، یک ربات متوسط با ارتفاع کاری 180 سانتی متر یک تندیس یا مجسمه سنگی را در 3 روز می تواند تولید کند و یا همین مجسمه جنس چوب را در سه ساعت تولید می کند. قیمت سنگ یا چوب آن از 200 هزار تومان تا 2 میلیون تومان و قیمت کار از 3 میلیون تومان تا 40 میلیون تومان می تواند بسته به نوع طرح و نهاد سفارش دهنده باشد. معمولا از این رباتها جهت تولید المانهای شهری برای شهرداری ها و سازمانها استقبال خوبی می شود.

 

4-ربات با هد ترکیبی پیکور بادی و هد سندبلاست:

جهت قلم زنی روی انواع ظروف مسی و تابلوهای سه بعدی ساخته شده و با دیگر تجهیزات از این ربات استفاده می کنیم. همچنین جهت مات کردن بعضی از قسمتهای اثر هنری از هد سندبلاست استفاده می گردد که ترکیب قلم زنی و مات کردن آثار فوق العاده زیبایی خلق می کند و یک نوع نوآوری در هنر عرضه می گردد.

مدل درآمدی:

در رباتهای دارای هد پیکور و سند پلاست حداقل قیمت مواد اولیه 100 هزار تومان و حداقل قیمت فروش آن از دو میلیون تومان به بالا است. متوسط در هر روز دو عدد تولید کار پر کار را میتوان با ربات داشت.

 

5-پرینتر سه بعدی سنگ

دستگاه پرینترسه بعدی سنگ دارای یک اکسترودر مخصوص همراه با نازل هوشمند استکه باترکیب پودرسنگ و رزین همچنین در بعضی موارد مواد نانو و چاپ لایه به لایه باضخامتهای مختلف توانایی فوق العاده بالایی درخلق آثارهنری، صنعتی و … بی نظیر و فوق العاده پیچیده در کمترین زمان ممکن و با بالاترین دقت و کیفیت دارد از جمله این آثار انواع سازه های فضایی، مجسمه های بسیار پیچیده، انواع مکانهای تفریحی، انواع سازه های از پیش ساخته نظیر ستون، سقف و دیوارهای پیش ساخته فوق العاده زیبا با هر نوع طرح پیشنهادی، انواع تابلوهای سه بعدی و … است.

مدل درآمدی:

با دستگاه پرینتر سه بعدی در روز بالای 10 مدل متوسط تولید می توان داشت که حداقل درآمد روزانه هر دستگاه با هرینه مواد اولیه یک صد هزار تومان حداقل از 600 هزار تومان تا 4 میلیون تومان می توان فروش روزانه محصولات این دستگاه را داشت.

دیوارهای سه بعدی:

مدلهای تولید در زمینه صنعتی و صنایع دستی توسط پرینتر سه بعدی سنگی:

 

عکس پرینتر سه بعدی سنگ:

 

لزوم راه اندازی پروژه  :

با توجه به وجود کشورهای عربی در همسایگی استان هرمزگان و در پیش داشتن رویدادهای 2020 دبی و قطر، همچنین جام جهانی 2022 و دیگر موارد با راه اندازی این پروژه به راحتی حجم بازار خیلی عالی ارزی در اختیار خواهیم داشت که در کنار صادرات درآمدزایی و اشتغال آفرینی خیلی خوبی برای مردم منطقه ایجاد می کند. از طرفی در زمینه توریستی و گردشگری با اجرای این پروژه صنایع دستی به صورت خلاقانه رو به سمت درآمد زایی و ارزش افزوده واقعی خود هدایت می شوند. تا کنون به هریک از بازارهای صنایع دستی که بروید، استقبال آن چنان قابل ملاحظه ای از صنایع دستی وجود ندارد چون در آنجا مصنوعات به صورت سنتی و غیر خلاقانه وجود دارد. با ورود این پروژه تغییر و تحول عظیمی در ساختار صنایع دستی ، توریستی و گردشگری ایجاد خواهد شد. خلاقیت و نوآوری به تبع آن حجم بازار فروش بالای آن وارد عرصه صنایع دستی می گردد.

This post is also available in: English