مقدمه:

با توجه به تحریمهایی که برای کشور عزیزمان وجود دارد هیج نوع فروش محصول یا خدمات در زمینه های تکنولوژی های های-تک از جمله رباتهای صنعتی بازویی به ایران از سمت شرکتهای سازنده نمی شود. از طرفی با خرید غیر مستقیم این محصولات بالاجباربا هزینه از طریق کشورهای ترکیه، عراق، دبی یا … هزینه تمام شده خیلی بالاتر می شود. اصل مشکل از جایی شروع می شود که کوچکترین بحث تعمیر و یا تعویض قطعات در یکی از محصولات پیش آید چون با روشی که از طریق کشورها ی دیگر غیر مستقیم این محصولات خریداری می شوند هیچ گونه خدمات و گارانتی ندارند و این یکی از بزرگترین مشکلات کارخانجات بزرگ از جمله خودرو سازان است. اگر شما بازدیدی از هر خط تولید خودرو در هر شرکتی(ایران خودرو، سایپا، بهمن خودرو و …) داشته باشید .همگی یا چند ربات خارج شده از خط تولید را دارند و یا دچار هزینه های تعمیر و نگهداری خیلی بالایی هستند.

از طرفی ضعف تجهیزات در سیستم آموزشی این تکنولوژی بخاطر قیمت بسیار بالای آنها باعث شده که هیچ شرکتی نتواند برای نیروهای خود دوره تخصصی هماهنگ کند . شاید دوره هایی در حد اپراتوری ساده وجود داشته باشد ولی اصلا جوابگوی نیاز تخصصی کشور عزیزمان نیست. حتی با وجود رشته های تخصصی مکاترونیک در مقاطع مختلف در دانشگاههای مختلف متاسفانه به دلیل ضعف امکانات هیچ دانشگاهی امکان اجرای تخصصی و عملی این تکنولوژیها را نداشته است.

با توجه به نیاز مبرم استفاده از رباتها در صنایع متفاوت از جمله:

 1. جهت صنایع سنگ برای تولید مصنوعات سنگی  حدودا 14 هزارنفردرصنعت سنگ مشغول بکارهستند و با توجه به رکود ساخت وسازعمدتا بسمت تولید مصنوعات سنگی روی آورده اند ازطرفی توانایی پایین دستگاههای سی ان سی سه محوره درتولید این مصنوعات وقیمت بسیاربالای دستگاههای سی ان سی 5 یا 6 محوره صرفه اقتصادی تولید با استفاده ازربات می باشد.
 2. درصنعت چوب ومبل سازی بالای 2000 کارگاه وجود دارد میتوان رباتها را درتولید مصنوعات چوبی و روشهای جدید ومدرن دراین صنعت استفاده نمود .
 3. درکارخانجات آجربرای جابجایی خشتهای خام وآجرهای پخته شده با توجه به روند تونلی شدن ده کارخانه پیش بینی می شود. اکثرکارخانجات بااجبارمحیط زیست درهرکارخانه حداقل دو ربات درقسمت خشک کن ها ودو  ربات درقسمت تخلیه نیازمی باشد بالای 100 کارخانه درحال تبدیل به روندتونلی هستند بالای 2000 کارخانه آجر درایران درحال تولید می باشند.
 4. درکارخانجات تولید شیشه برای جابجایی شیشه ها همچنین برای برش با نصب واترجت روی رباتها باتوجه به وجودبالای 50 کارخانه و کارگاه بزرگ تولید شیشه درایران استفاده از ربات برای این صنف می توان درنظرگرفت.
 5. کارخانجات کاشی وسرامیک حدود 150 کارخانه فعال درزمینه فوق درایران داریم برای جابجایی- فرم دادنهای خاص وهمچنین برش واترجت رباتها استفاده می شوند.
 6. درکارخانجات تولیدظروف چینی بازارفوق العاده ای برای رباتها وجود دارد درهرکارخانه حداقل ده ربات استفاده می شود و با توجه به بازاررقابت وکم کردن هزینه های نیروی انسانی کارخانجات فوق استقبال خوبی ازرباتها می کنند.
 7. کارخانجات خودروسازی وصنایع وابسته درقسمتهای جوش –رنگ ومونتاژ باوجود26 کارخانه خودروسازداخلی، کارخانجات فوق استقبال خوبی ازرباتها می کنند.
 8. رباتهای مجهزبه برش لیزری یا پلاسما برای کارگاههای صنعتی فلزکاری یا کارخانجات بزرگ صنعتی  حداقل 5 ربات درهرشهرصنعتی حداقل بالای 20 کارگاه فلزکاری یا خدمات برش ورق می باشد.
 9. برای شهربازیها می توان رباتهایی راجهت کشیدن نقاشی یا برای حرکات هیجانی درنظرگرفت.
 10. رباتهای اسکنر ورباتهای با کاربرد پرینتر سه بعدی دراکثر صنایع جهت تولیدمدل های قطعات ونمونه های اولیه همچنین عکاسی سه بعدی.

 

درکل دراکثرصنایع ایران ازرباتها جهت ارتقا وبالا بردن کیفیت وسرعت تولید استفاده می شود و مصرف انرژی به میزان 60 درصد کاهش وسرعت تولید به طورچشمگیری افزایش می یابد.

با درنظر گرفتن نیاز مبرم استفاده از رباتها در صنایع متفاوت و با توجه به این نکته که شرکت بازو صنعت هوشمند قشم با تجربه بیش از 17 سال کار در صنایع مختلف موفق شده در زمینه رشد تکنولوژی و آموزشهای تخصصی کاملا عملی قدم بردارد، این شرکت آمادگی راه اندازی مجتمع آموزشی رباتهای صنعتی و هوش مصنوعی و تکنولوژی های های-تک در هر شهر و کشوری را دارد.

 

الف-تجهیزات کارگاهی:

شرکت بازو صنعت هوشمند قشم دارای تجهیزات کامل در زمینه های رباتهای صنعتی شامل موارد زیر است:

15 عدد ربات صنعتی از برندهای مختلف، همچنین انواع قطعات دمونتاژ شده رباتها صنعتی نظیر گیربکس با ساختارهای مختلف، انواع سرو موتورها و انواع سنسورهای مورد استفاده در رباتها، انواع داریوها و انواع کنترلرهای مورد استفاده در کلیه مدلهای رباتهی صنعتی (فانوک، یاسکاوا، ABB، کوکا، ناچی… از جمله ربات و کنترلر ساخت این شرکت).

شرکت بازوصنعت هوشمند قشم توانایی اضافه کردن رباتهای خود تا صد عدد در طول سال را دارد.

دوره های بلند مدت در صورت تمایل و جهت راحتی دانشجویان می تواند به دو قسمت تقسیم گردد.

 

ب-مجوزهای آموزش لازم:

این شرکت به عنوان تهیه کننده سیلابس های دوره های تخصصی زیر از سمت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور می باشد و بعنوان اولین دارنده تایییدیه آموزشگاه آزاد در زمینه های زیر در ایران است.

 1. دورۀ تخصصی جراحی توسط رباتهای صنعتی
 2. دوره برنامه نویسی و کاربرد رباتها در انواع تست های پزشکی، شامل اسکن (اسکن جهت جراحی زیبایی)، تست های ورزشی، حرکت درمانی و …
 3. اپراتوری انواع رباتهای صنعتی و آشنایی با دستورات پایه
 4. دوره تخصصی جوشکاری با رباتهای صنعتی
 5. دوره کار با نرم افزارهای سه بعدی رباتیک
 6. دوره تخصصی ماشین کاری و سوراخکاری با رباتهای صنعتی
 7. دوره تخصصی پولیش کاری و  پاشش رنگ با رباتهای صنعتی
 8. دوره تخصصی مونتاژ قطعات توسط رباتهای صنعتی
 9. دوره تخصصی تعمیرات مکانیکی رباتهای صنعتی
 10. دوره تخصصی تعمیرات الکترونیکی و کنترلری رباتهای صنعتی
 11. دوره طراحی و ساخت رباتهای صنعتی
 12. دوره تخصصی برش کاری با لیزر و پلاسما توسط رباتهای صنعتی
 13. دوره تخصصی پردازش تصویر و اسکن سه بعدی توسط رباتهای صنعتی
 14. دوره تخصصی برنامه نویسی و تولید قطعات با رباتهای صنعتی با هد پرینتر سه بعدی
 15. دوره برنامه نویسی رباتهای ورزشی (شطرنج،تنیس باز،شهربازی و …)
 16. دوره رباتهای تندیس تراش
 17. دوره هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء
 18. دوره رباتهای پروازی

تعریف کلی دوره ها به شرح زیر است و لازم به ذکر است هر دوره سیلابس تفکیک شده و مختص به خود را طبق استانداردهای آموزشی سازمان فنی و حرفه ای دارد.

کلمه دانشجو در دوره ها بعنوان یک کلمه کلی برای کلیه اشخاصی که دردوره ها شرکت می کنند آورده شده است.

 1-اپراتور  انواع رباتهای صنعتی و آشنایی با دستورات پایه:

در این دوره 5 روزه دانشجو با انواع رباتهای صنعتی روز نظیر ABB ، یاسکاوا، فانوک، کوکا و … آشنایی کامل پیدا می کند. کار با Teach Pendant انواع رباتها را به صورت عملی آموزش می بیند و با منوهای تنظیمات، دستورات دستی، اتوماتیک و الگو برداری آشنا می شود و خود چند برنامه را نوشته و در حالتهای مختلف تجربه می کند.

 

2- دوره تخصصی جراحی توسط رباتهای صنعتی:

در این دوره 5 روزه دانشجو با انواع رباتهای صنعتی روز نظیر ABB ، یاسکاوا، فانوک، کوکا و … آشنایی کامل پیدا می کند. کار با Teach Pendant انواع رباتها را به صورت عملی آموزش می بیند و با منوهای تنظیمات، دستورات دستی، اتوماتیک و الگو برداری آشنا می شود و خود در این دوره دانشجویان با مباحث پردازش تصویر انواع سنسورهای پزشکی و کنترل دقیق ربات، همراه با آن نرم افزار تخصصی مربوط به عمل جراحی را آموزش می بینند و همچنین نحوه استفاده از انواع تجهیزات جراحی توسط ربات را تجربه می کنند.زمان اجرای این دوره بصورت دو دوره 5 روزه می باشد.

 

3-دوره برنامه نویسی و کاربرد رباتها در انواع تست های پزشکی، شامل اسکن (اسکن جهت جراحی زیبایی – اسکن مواضع سوختگی)، تست های ورزشی، حرکت درمانی و …

از رباتها در کاربردهای مختلف پزشکی می توان کمک گرفت و راه پیشرفت درپزشکی را هموارتر کرد. پزشکان بسته به نوع نیازشان می توانند برنامه های مختلفی از رباتها بخواهند. بعنوان مثال ربات می تواند اسکن سه بعدی اعضای صورت یا هر عضوی را به صورت دقیق بردارد و برای جراحی زیبایی از آن استفاده کند. در دندانپزشکی عکس سه بعدی فک و جای دندانها را بگیرد و بهترین قالب را برای ساخت دندان پیشنهاد دهد. در آزمایشگاه برای تستهای خیلی دقیق استفاده شود و یا جهت کاردرمانی به کمک عضوهای صدمه دیده بیاید. در این دوره که مخصوص پزشکان است نحوه تعریف و اجرای برنامه کاربردی طبق خواسته پزشک و بیمار آموزش داده می شود و نمونه های مختلفی تست و راه اندازی عمل می گردد.

زمان این دوره 20 روز است.

4-دوره تخصصی جوشکاری با رباتهای صنعتی:

در این دوره دانشجو مسلط به برنامه نویسی انواع جوشکاری سطوح تخت، گرد، منحنی دار و هر شکل پیچیده ای توسط رباتهای صنعتی می شود.در کار عملی در این دوره دانشجو داخل و بیرون لوله های قطور مورد استفاده در خطوط انتقال نفت را توسط ربات جوشکاری می کند. جوشکاری یک قالب پاکت بیل مکانیکی را در چند پاس برنامه ریزی می کند و مهارت خود را درجوشکاری انواع قالبهای پیچیده بالا می برد. همچنین انواع روشهای اسکن کیفیت جوش توسط رباتها را می توان به عنوان دوره تکمیلی به آن اضافه نمود. زمان اجرایی این دوره 6 روز می باشد.

 

5- دوره کار با نرم افزارهای سه بعدی رباتیک

در این دوره نرم افزارهای تخصصی طراحی قالب و اجرای عملیاتهای مختلف توسط رباتهای صنعتی آموزش داده می شود. نحوه تعریف هر محور ربات، تعیین نوع ابزار مناسب کاربرد ربات، نحوه اجرای کار تعیین شده توسط ربات، گرفتن خروجی لازم و استاندارد برای کنترلر ربات طبق نوع آن و … از موارد دیگر آموزش این دوره است. نظیر: Nx Cam Robotics-Arm Solid Cam-Powermill Robotic-Robot master-Sprutcam…

زمان اجرای این دوره 6 روز می باشد.

 

6-دوره تخصصی ماشین کاری و سوراخکاری با رباتهای صنعتی

در دوره فوق دانشجویان روند تعریف یک قالب برای ربات و نحوه ماشین کاری با توجه به نوع ابزار و جنس قالب را توسط ربات برنامه ریزی می کنند و در نهایت چندین قالب پیشرفته و پیچیده را توسط ربات می سازند . همچنین سوراخکاری در زاویه های مختلف و عمق و قطرهای مختلف را توسط ربات انجام می دهند. این دوره به سطح مقدماتی و پیشرفته تقسیم بندی شده که هر دوره 5 روزه می باشد.

 

7-دوره تخصصی پولیش کاری و  پاشش رنگ با رباتهای صنعتی

در اکثر خودرو سازان و  یا حتی کارگاه های کوچک نقاشی از رباتهای پاشش رنگ استفاده می شود . در این دوره شما توانایی رنگ آمیزی توسط رباتهای صنعتی به صورت دستی و اتوماتیک را آموزش می بینید. همچنین پولیش کاری و پرداخت آنها  قطعات قبل از رنگ آموزش داده می شود .نحوه تعریف خروجی رنگ و فیدبک دادن به ربات جهت پاشش یکنواخت رنگ روی قطعه مورد نظر و همچنین میزان ضمانت رنگی که می پاشد را توسط ربات برنامه ریزی می شود و کلیه موارد به صورت عملی توسط دانشجویان اجرا می شود. زمان اجرای این دوره 5 روزه می باشد.

 

8-دوره تخصصی مونتاژ قطعات توسط رباتهای صنعتی

در دوره تخصصی فوق دانشجویان با برنامه نویسی پیشرفته ترکیبی توانایی مونتاژ یک قطعه توسط دو یا سهربات را آموزش می بینندو درکارعملی توسط سه عدد ربات نحوه مونتاژ یک درب خودرو و ساخت نمونه قطعات دیگر مانند کلاف صندلی خودرو، مونتاژ درب تابلو برق و… توسط دانشجویان برنامه نویسی و اجرا می گردد. طول این دوره 10روزه می باشد.

 

9-دوره تخصصی تعمیرات مکانیکی رباتهای صنعتی

با آموزش این دوره دانشجویان با کلیه قطعات مکانیکی رباتهای مختلف آشنا و مسلط به ساختار کامل ربات می شوند. نحوه تنظیم گیر بکس، جازدن سروموتورها، سرویس مکانیکی مچ ربات و رفع عیب های مختلف را به صورت تخصصی فرا می گیرند.

زمان این دوره 10 روز است.

 

10-دوره تخصصی تعمیرات الکترونیکی و کنترلری رباتهای صنعتی

بیشتر عیبهایی که در رباتهای صنعتی پیش می آید مربوط به قسمت کنترلر و برق آن است. در این دوره شناخت کلیه درایورها و کنترلرها، نحوه تنظیمات اصلی طبق نوع ربات و کاربرد آن ، عیب یابی هوشمند، پیدا کردن مشکلات الکتریکی و رفع عیب آنها و … آموزش عملی داده می شود. طول این دوره 8 روز و طی دو دوره 4 روزه است.

 

11-دوره طراحی و ساخت رباتهای صنعتی

با آموزش دوره طراحی و ساخت رباتهای صنعتی شخص مهارت ساخت یک ربات صنعتی از صفر تا صد آن را خواهد دید و در طول این دوره با کلیه قطعات ، نحوه محاسبات و انتخابا نوع قطعه ، جایگزینی و اتصال قطعات، کالیبراسیون ، نصب سنسورها و سرورموتورها، مونتاژ تابلو برق و نحوه سیم کشی اصولی، نصب کنترلر و تست اولیه، تست نهایی روی قطعات آشنایی کامل پیدا می کند. اجرا یعملی چند برنامه در نهایت تست کیفیت و تاییدیه نهایی را خوهد آموخت.طول این دوره 20 روز می باشد.

 

12-دوره تخصصی برش کاری با لیزر و پلاسما توسط رباتهای صنعتی

استفاده از رباتهای صنعتی برای برش لیزر یا پلاسما در زاویه های مختلف بر روی فلزات مختلف در اشکال تخت، چند ضلعی، گرد و … برنامه نویسی دستی و اتوماتیک برش ، آموزش انواع تجهیزات برش لیزر پلاسما، جزء موارد اموزش این دوره است. زمان اجرای این دوره 6 روز است.

 

13-دوره تخصصی پردازش تصویر و اسکن سه بعدی توسط رباتهای صنعتی

دانشجویان در این دوره روشهای مهندسی معکوس توسط ربات و استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر آموزش می بینند. همچنین استفاده از رباتهای صنعتی همراه با اسکن سه بعدی را جهت راه اندازی یک عکاس سه بعدی و کارگاه مدل سازی را فرا می گیرند. طول این دوره 5 روز است.

 

14-دوره تخصصی برنامه نویسی و تولید قطعات با رباتهای صنعتی با هدپرینتر سه بعدی

در این دوره کارآموز پا به دنیای هنر و تکنولوژی گذاشته و آموزشهای تخصصی خواهد دید که توسط ربات انواع مدلهای هنری و صنعتی را به صورت چاپ سه بعدی تولید می کند.نحوه طراحی مدل و انتقال به ربات، تنظیم اکسترودر تزریق مواد اولیه، تهیه مواد اولیه و فرمول ترکیب و آماده سازی آنها ، پولیش کاری توسط ربات و … جز دیگر موارد آموزشی این دوره است. زمان اجرای این دوره 10 روزه است.

 

15-دوره برنامه نویسی رباتهای ورزشی (شطرنج، تنیس باز ،بازی و …)

در طی این دوره نحوه آماده سازی رباتها جهت کاربردهای تفریحی و سرگرمی نظیر نصب صندلی روی ربات شهربازی ، نقاشی کشیدن رباتها، شطرنج بازی کردن رباتها و…به دانشجویان آموزش داده می شود. طول این دوره 10 روزه می باشد.

 

16-دوره رباتهای تندیس تراش

با توجه به موقعیت منطقه و حجم بازار خیلی عالی مصنوعات سنگی وچوبی برای کشورهای عربی شخص با آموزش این دوره توسط ربات قادر خواهد بود المان شهری و انواع مصنوعات سنگی و چوبی را تولید و برای خود یک شغل پردرآمد بسازد. طول این دوره 5 روز است.

 

17-دوره هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء

جهت پیاده سازی شهری هوشمند، دوره فوق قدم خیلی بزرگی خواهد بود چرا که با گذراندن این دوره شخص توانایی پیاده سازی خانه های هوشمند، اتومبیل هوشمند، مارکتینگ هوشمند وپارک هوشمند، سالن ورزشی هوشمند، پارکینگ هوشمند، کمپ ساحل هوشمند و… را طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا آموزش می بیند.

 در این دوره نحوه خلاقیت و ابتکار در هر چیزی که در اطراف می بینیم و هوشمند کردن آن آموزش داده می شود. زمان اجرایی این دوره 15 روز می باشد که در سه دوره 5 روزه برگزار می گردد.

 

لزوم اجرای این طرح در منطقه آزاد قشم:

در کل صنایع کوچک تا بزرگ هرجایی که نیاز به پیشرفت و بالا بردن دقت، سرعت و کیفیت تولید باشد.بهترین گزینه استفاده از رباتهای صنعتی است و علارغم هزینه بالای خرید این رباتها با استفاده از آنها آنقدر در روند تولید و درآمد زایی به صورت تصاعدی کمک می کند که نرخ بازدهی و توجیه اقتصادی استفاده از رباتها را بسیار بالا می برد.

در کشور عزیزمان با وجود چندین دانشگاه که رشته مکاترونیک را تدریس می کنند، متاسفانه به دلیل کمبود شدید امکانات کارگاهی و آموزشی تا کنون روند اصولی و اساسی در این خصوص پیاده سازی نشده است.

با راه اندازی این مرکز تخصصی آموزشی رباتهای صنعتی نه تنها کلیه کارخانجات بزرگ نظیر خودرو سازان ، صنایع نفت گاز و پتروشیمی، کارخانجات آجر، شیشه، کاشی و سرامیک و…

نیروهای خود را برای آموزش دوره های تخصصی می فرستند بلکه حجم اشتغالزایی مدرن و های-تک بسیار خوبی توسط آموزش افراد به صورت آزاد پیاده سازی خواهد شد.

همچنین اجرای دوره های تخصصی برای پزشکان باعث پیشرفت تجهیزات پزشکی و رشد روند استفاده از تکنولوژی رباتیک در بیمارستانها و حوزه های سلامتی مردم خواهد شد.

از طرفی با توجه به تعریف قشم به عنوان شهر هوشمند و سازگاری اهداف این آموزشگاه در راستای پیاده سازی یک شهر هوشمند الکترونیک و رباتیک ظرفیتهای بسیار زیادی در این خصوص به ساکنین آموزش داده شده و باعث رشد و پیشرفت بسیار عالی در ساختار شهر هوشمند قشم خواهد گردید.

 

برآورد مالی طرح:

1-سرمایه ثابت:

1-1-ساختمان: شامل 300 متراداری و کلاسهای اموزش تئوری و 400 متر فضاهای کارگاهی که برای سال اول اجاره می گردد. متوسط اجاره ماهیانه این فضا 20.000.000 تومان می باشد.

1-2-تجهیزات اداری: شامل صندلی، میز، تجهیزات آموزشی، لوازم آشپزخانه و پذیرایی و… که بطورمتوسط 300.000.000 تومان می باشد.

1-3- ماشین آلات : برای بعضی از دوره ها می توان از یک نوع ربات استفاده کرد و تجهیزات لازم را بر روی ربات تعویض و نصب نمود.

ردیف

نام تجهیز واحد مبلغ به (میلیون یال) تعداد جمع کل(میلیون یال)
1 ربات جراحی عدد 50 3 150
2 ربات برای دوره های جوشکاری، پاشش رنگ، برش لیزر و پلاسما عدد 4.000 5 20.000
3 ربات برای دوره های ماشین کاری، پردازش تصویر و اسکن سه بعدی تندیس تراش عدد 5.000 5 25.000
4 زباتهای مخصوص مونتاژ عدد 4.000 6 24.000
5 رباتهای مجموعه ورزشی عدد 3.000 2 6.000
6 تجهیزات دوره هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء پکیج 200 10 2.000
7 ربات پرینتر سه بعدی عدد 3000 2 6.000
جمع کل

233.000

 

2- هزینه ها:

2-1- هزینه مواد اولیه :شامل انواع الکترود،رنگ،رزین،فیلامینت و…

متوسط مصرف سالیانه 2.000.000 ریال

2-2-هزینه پرسنل:

ردیف نام تخصص حقوق متوسط(ریال) تعداد جمع کل ماهیانه جمع کل سالیانه
1 اداری 35.000.000 4 140.000.000 1.680.000.000
2 سرایدار و نگهبان 2.500.000 2 5.000.000 600.000.000
3 استاد 100.000.000 6 600.000.000 7.200.000.000
جمع کل 5.880.000.000

2-3-هزینه های جانبی :

شامل هزینه های پذیرایی، آب ، برق و گاز و… میباشد. که متوسط 360 میلیون تومان معادل 3.6 میلیارد ریال برآورد می شود.

2-4-هزینه اجاره:

متوسط اجاره ماهیانه این فضا 20.000.000 تومان می باشد.جمع سالیانه معادل 3.6 میلیارد ریال معادل 360 میلیون تومان برآورد می شود.

جمع کل هزینه های جاری= اجاره سالیانه+هزینه مواد اولیه+هزینه پرسنل+هزینه های جانبی

جمع کل هزینه های جاری(میلیون ریال)=3600+2000+5880+3600=15080

2-3-جدول درآمد زایی(در هر دوره تعداد ده نفر شرکت کننده است)

ردیف نام دوره شهریه(میلیون ریال) تعداددوره در ماه تعداد دوره در سال جمع کل
1 ربات جراحی 200 2 24 48.000
2 ربات جراحی 200 2 24 48.000
3 اپراتوری انواع رباتهای صنعتی 50 2 24 12.000
4 ربات کمک پزشک 50 2 24 12.000
5 چوشکاری رباتیک 50 2 24 12.000
6 ماشین کاری رباتیک 50 2 24 12.000
7 پاشش رنگ رباتیک 60 1 12 7.200
8 مونتاژ رباتیک 80 1 12 9.600
9 تعمیرات مکانیک رباتها 50 2 24 12.000
10 تعمیرات الکترونیکی و کنترلری 50 2 24 12.000

 

11 طراحی و ساخت رباتها 200 هر دو ماه یک دوره 6 12.000
12 کار با نرم افزارهای سه بعدی رباتیک 50 2 24 12.000
13 برش کاری رباتیک لیزری و پلاسما 50 1 12 6.000
14 پردازش تصویر و اسکن سه بعدی تصویر 60 1 12 7.200
15 ربات پرینت سه بعدی 40 3 36 14.400
16 رباتهای ورزش 50 هر دوماه یک دوره 6 3.000
17 هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء 30 2 24 7.200
جمع کل 234.600

 

سود=درآمد ناخالص دوره ها – جمع کل هزینه های جاری(میلیون ریال)

میلیون ریال 219.520=15080-234.600

معادل بیست و یک میلیارد و نهصد پنجاه و دو میلیون تومان

 سرمایه درگردش: یک ماه هزینه های جاری

1256=12/15080   میلیون ریال

جمع كل سرمايه ي مورد نياز= یک ماه هزینه های جاری + هزینه ماشین آلات + هزینه تجهیزات اداری

میلیون ریال 234.556=1256+300+233.000

معادل بیست و سه میلیارد و چهارصد و پانصد و پنج میلیون وششصد هزار تومان

دوره بازگشت سرمايه = 1.068

دوره بازگشت سرمايه طبق سال=  تقریبا سیزده ماه

IRR=93.5

 

 

 

This post is also available in: English